Hoşgeldiniz!

Eksik parçanızı buldunuz artık sizde paylaşılan bilgilerden yararlanabilecek, paylaşımda bulunabilecek ve özel mesaj gönderebileceksiniz..

Hemen Kayıt Olmak İçin Tıklayın!

Pegasus Casus Yazılımı: Dünya Çapında İnsan Hakları İhlallerine Yol Açıyor mu?

4nk

Moderatör
Katılım
12 Ocak 2023
Mesajlar
1,110
Pegasus Casus Yazılımı: Dünya Çapında İnsan Hakları İhlallerine Yol Açıyor mu?

Son yıllarda, birçok ülke, hükümetlerinin vatandaşları üzerindeki gözetim faaliyetlerini artırmıştır. Bu faaliyetler, terörizmle mücadele, suçla mücadele ve ulusal güvenlik nedenleriyle haklı gösterilmektedir. Ancak, Pegasus casus yazılımı gibi teknolojilerin kullanımı, bu faaliyetlerin sadece bu amaçlarla sınırlı kalmadığına dair ciddi endişeler doğurmuştur.

Pegasus casus yazılımı, İsrail merkezli bir teknoloji şirketi olan NSO Group tarafından geliştirilmiştir. Bu yazılım, hedef cihazlara yüklenerek, cihaz sahibinin tüm faaliyetlerinin izlenmesine olanak tanır. Hedef cihazlar, genellikle gazeteciler, insan hakları savunucuları, siyasi muhalifler ve diğer toplumsal liderlerdir. Pegasus yazılımı, bir kez hedef cihaza yüklenirse, cihazın kamerasını, mikrofonunu, mesajlaşma uygulamalarını ve hatta GPS konumunu bile izleyebilir.

Pegasus yazılımı, başlangıçta yalnızca terörle mücadele amacıyla kullanılacağı vaadiyle geliştirilmiştir. Ancak son zamanlarda, bu yazılımın kullanımı, dünya çapındaki insan hakları ihlalleriyle ilişkilendirilmiştir. Örneğin, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi, Pegasus yazılımının kullanımıyla ilişkilendirilmiştir. Kaşıkçı, Washington Post için çalışıyordu ve Suudi Arabistan hükümeti tarafından hedef alınan bir kişiydi.

Pegasus yazılımının başka örnekleri de vardır. Hindistan'da, siyasi muhaliflerin ve insan hakları savunucularının telefonları izlendi. Azerbaycan'da, siyasi muhaliflerin ve gazetecilerin telefonları da izlenmiştir. Meksika'da, hükümetin gazetecileri izlediği iddia edilmiştir.

Pegasus yazılımının kullanımı, insan hakları savunucuları ve gazeteciler arasında büyük endişeye neden olmuştur. Bu yazılımın kullanımının, ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü gibi temel hakların ihlal edilmesine yol açabileceği düşünülmektedir.

Bu endişeler, Pegasus yazılımının kullanımının uluslararası toplum tarafından daha sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiğini göstermektedir.
https%3A%2F%2Fbucketeer-e05bbc84-baa3-437e-9518-adb32be77984.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2F4a3e256b-b042-490f-b6ab-ece6e77a1578_1148x690.png

 
Üst