Hoşgeldiniz!

Eksik parçanızı buldunuz artık sizde paylaşılan bilgilerden yararlanabilecek, paylaşımda bulunabilecek ve özel mesaj gönderebileceksiniz..

Hemen Kayıt Olmak İçin Tıklayın!

WordPress Kurulumu: Adım Adım Rehber ile Hızla Başlayın

Üye
1578317370_images.jpg

WordPress, dünya genelinde milyonlarca web sitesinin temelini oluşturan güçlü ve kullanıcı dostu bir içerik yönetim sistemidir. Kendi web sitenizi oluşturmak için ilk adım, WordPress'i kurmaktır. Bu rehberde, adım adım WordPress kurulumunu nasıl yapacağınızı anlatacağız.

1. Hosting Hesabı ve Alan Adı Satın Alımı:

• Hosting Hesabı: Web sitenizin dosyalarını ve veritabanını saklayacağınız bir hosting hesabına ihtiyacınız vardır. Popüler hosting sağlayıcıları arasında Bluehost, SiteGround, Hostinger gibi seçenekler bulunmaktadır.
  • Alan Adı: Web sitenizin internet üzerindeki adresidir (örneğin, [geçersiz URL kaldırıldı]). Alan adı kayıt hizmetleri sunan birçok sağlayıcı vardır.

2. WordPress İndirme:

• WordPress'in resmi web sitesinden ( ) en güncel sürümünü indirin. İndireceğiniz dosya genellikle bir .zip uzantısına sahip olacaktır.

3. WordPress Yükleme:

• FTP İle Yükleme:
    • İndirdiğiniz .zip dosyasını içeriklerini, hosting hesabınızdaki public_html (veya www) dizinine çıkartın.
    • Veritabanı bilgilerinizi not alın.
  • cPanel İle Yükleme:
    • Çoğu hosting sağlayıcısı, cPanel adı verilen bir kontrol paneli sunar. Bu panel üzerinden tek tıklamayla WordPress kurabilirsiniz.

4. WordPress Kurulum Sihirbazı:

• Tarayıcınızda alan adınızı yazın. WordPress kurulum sihirbazı başlayacaktır.
  • Site Adı ve Adresi: Web sitenizin adını ve adresini girin.
  • Yönetici Bilgileri: Kullanıcı adınız, şifreniz ve e-posta adresinizi belirleyin.
  • Veritabanı Bilgileri: Hosting hesabınızdan aldığınız veritabanı bilgilerini girin.

5. Kurulumu Tamamlama:

• Tüm bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra "WordPress'i Kur" butonuna tıklayın.
  • Kurulum tamamlandıktan sonra WordPress yönetim panelinize giriş yapabilirsiniz.

Ek İpuçları:​

• Güçlü Şifre Kullanın: Hem WordPress giriş bilgileriniz hem de FTP hesabınız için karmaşık ve benzersiz şifreler oluşturun.
  • Güvenlik Eklentileri: Wordfence, iThemes Security gibi güvenlik eklentileri kullanarak sitenizi koruyun.
  • Düzenli Yedekleme: Veri kaybına karşı önlem almak için sitenizi düzenli olarak yedekleyin.
  • Güncellemeler: WordPress, temalar ve eklentilerinizi düzenli olarak güncelleyin.
  • Performans Optimizasyonu: Sitenizin hızını artırmak için çeşitli optimizasyon yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Örnek Video:​

WordPress kurulumu hakkında daha detaylı bilgi almak için YouTube'da birçok video tutorial bulabilirsiniz. "WordPress kurulum" anahtar kelimesiyle arama yaparak size uygun bir video bulabilirsiniz.

Dikkat: Bu rehber genel bir çerçeve sunmaktadır. Hosting sağlayıcınızın veya kullandığınız temanın özel kurulum talimatları da olabilir. Bu nedenle, sağlayıcınızın dokümantasyonunu dikkatlice okuyun.

Yardıma İhtiyacınız Varsa:

WordPress topluluğu oldukça büyük ve yardımseverdir. WordPress forumlarında veya Türkçe WordPress topluluklarında sorularınızı sorarak destek alabilirsiniz.

Bu rehber size yardımcı oldu mu? Başka sorularınız varsa lütfen çekinmeden sorun.

Ek olarak, aşağıdaki konulardan hangisi hakkında daha detaylı bilgi almak istersiniz?

• WordPress teması seçimi
  • WordPress eklentileri
  • WordPress özelleştirme
  • WordPress SEO
  • Diğer...
Lütfen isteğinizi belirtin, size özel bir cevap hazırlayayım.

Not:
Bu rehber genel bir çerçeve sunmaktadır. Hosting sağlayıcınızın veya kullandığınız temanın özel kurulum talimatları da olabilir. Bu nedenle, sağlayıcınızın dokümantasyonunu dikkatlice okuyun.